Szagemisszó csökkentés

Az iparipara.hu  pneumatikus és porlasztásos technológiával rendszerei alkalmasak ipari létesítmények, gyárak, állattenyésztési telepek, finomítók, szemétbányák, hulladék feldolgozók, egyébb ipari telepek működése során keletkező, különböző szagok szag semlegesítésére, szagok közömbösítésére a szagok eltávolítására. Az iparipara.hu megoldást kíván a szagok semlegesítésére közömbösítésére.

A termelés során keletkezett anyagok pl: szénhidrogének elégetésekor, keletkező szagterhelés/szagemisszió (pl.: kőolaj és származékai vagy szén, koksz vagy akár állat tenyésztés, tartás) mérséklése, csökkentése (kénoxidok SOx, szénmonoxid CO, széndioxid CO2, szénhidrogének CxHy, nitrogén oxidok NOx, merkaptánok, ammóniák).
Manapság nagyon nagy gondot jelenthet a lakosság számára a folyamatos ipari és légszennyező technológiával dolgozó gyáregységek, vagy az állat tartó telepek kellemetlen szaggal járó üzemelése.  Ezért fontos a szag semlegesítése közömbösítése. Az elviselhetetlen szagú kibocsájtott melléktermékek ellehetetlenítik a gyár körüli lakhatást, folyamatos panaszok érkeznek a lakosságtól a hivatalos szervekhez.
 
Az Európai Unió környezetvédelmi alapelveinek egyik pillére:
„A károk maximális eltávolításának elve – a környezeti károkat (pl. emissziók) már a szennyező forrásoknál, vagyis helyben el kell távolítani.”
Az iparipara.hu ezen problémák kiküszöböléséhez, minimalizálásához kínál  a szag semlegesítéséhez a szag közömbösítéséhez pneumatikus és porlasztásos technológiát alkalmazó megoldásokat, mely szagterhelés megkötésére, továbbá illatanyagok adagolására és ózonnal működő fertőtlenítő rendszer alkalmazására is alkalmas
 
Az iparipara.hu pneumatikus és porlasztásos technológia lényege
  • semlegesíti (és nem elfedi!) a szagterhelés jelentős (~90%) részét
  • gazdaságosan üzemeltethető, takarékosan bánik a koncentrátumokkal, energiával
  • minimalizálja a szerviz/karbantartási költségeket
  • intelligens, figyelembe veszi a környezeti változásokat
  • automatikus vezérlésre képes, helyi viszonyokhoz igazítható működése
  • beépített öntisztító rendszer
  • folyamatos és szakaszos működésre képes az év 365 napjában

 

Szagtalanító rendszer felépítése
A szagtalanító rendszer fontos eleme egy ún. közömbösítő gél használata, amely a szag emisszió légtérbe való kijutásának helyén (kémények, légcsatornák) felszerelt porlasztócsúcsok segítségével jut el a semlegesíteni kívánt molekulákhoz. Ez a technológia főként az alacsonyabb hőmérsékletű szagterhelés közömbösítésére alkalmas. A költséghatékony működés érdekében egy professzionális, szélsőséges időjárás mellett is alkalmazható meteorológiai állomás segíti az önálló vezérlőegységgel rendelkező rendszert, így mindig az időjárási viszonyoknak megfelelően történik a mikroemulziós közömbösítő oldat adagolása (szélirány, csapadék, hőmérséklet, páratartalom). Azon helyeken, ahol a közömbösítő gél nem alkalmazható gazdaságosan, ún. redundáns ozmotikus sorompórendszert alkalmazunk, amely szintén a porlasztó csúcsok segítségével jut el a szag emisszió pontjához. A rendszer működésének során nem a szagok elfedése, hanem azok semlegesítése a cél. A redundancia lényege, hogy ha egy-egy önállóan működő körben esetleges meghibásodás lép fel, akkor se álljon le a szag emisszió semlegesítése. Az esetlegesen fennmaradó (~ 10%) szagterhelés hozzáadott illatanyaggal teljes mértékben maszkírozható, így minimalizálható mind a környezet terhelése, mind a lakossági panaszok. Fontos eleme a rendszernek a szabadalommal védett, mikro emulziós koncentrátum és a vegyi közömbösítő gél, amely a szokásos, klf. illatanyagokkal működő rendszerekhez képest sokkal hatékonyabb, környezetbarát módon végzi a közömbösítés folyamatát. A rendszer központilag vezérelhető, félautomata, automatikus vagy manuális üzemmódban működtethető, a főbb, a működést befolyásoló paraméterek programozhatóak. Ez és a meteorológiai állomás teszi lehetővé, hogy a  pneumatikus porlasztásos technológia minimalizálja a felhasznált koncentrátum költségeit és optimális mennyiségben, valóban csak szükség esetén használja fel azokat. Mindemellett víz- és villamos energia fogyasztása is minimális, ami a szagtalanító technológiáinál elengedhetetlen feltétel.
 
Szagtalanító rendszer a gyakorlatban
A professzionális közömbösítő/maszkírozó rendszer elemei (közömbösítő gél, mikro emulziós koncentrátum, illatanyag) egy nagynyomású kompresszor segítségével jutnak el a porlasztócsúcsokhoz, melyek teljes mértékben a szag emissziós egységhez alkalmazkodnak. Legyen szó kisebb- nagyobb kéményekről, vagy bármely más kivezető rendszerről, a iparipara.hu szagtalanító technológia minden esetben tökéletes megoldást nyújt a szagterhelés közömbösítése terén.
Ipari szaghatások mérséklése
 
A szagterhelés – ha az  előírt határérték alatt is van – egyes esetekben problémát okozhat a lakosság körében. Egyes gázokat (pl. merkaptánok) az emberi orr akár több százezres hígítás mellett is kifejezetten kellemetlennek érez. A probléma kezeléséhez speciális, kifejezetten ipari célokra kifejlesztett közömbösítő anyagot keverünk a szagterhelést hordozó gázokhoz, melyek azzal keveredve (diffúzió) fejtik ki hatásukat. A pontszerű, diffúz és vonalas környezetterhelés esetén is alkalmazható a közömbösítő anyag, természetesen eltérő a fizikai kivitelezés mellett. Az optimális eredmény eléréséhez a nem kívánatos (pl. SOx, H2S, CxHy, NH3) molekulák nagyrészt más, szaghatás nélküli, összetett molekulaszerkezetű elemekké alakulnak. A diffúzió után megmaradó (10-20%) szennyezést olyan illatanyaggal fedik, melyeket az emberi orr szagérzékenységének figyelembevételével fejlesztettek ki, a főbb, eltérő szagterhelést jelentő csoportokra külön-külön. A közömbösítő anyagok típusai a fontosabb ismert ipari folyamatokra fókuszálnak, pl. a szennyvízkezelés, az állattartás, a fosszilis tüzelőanyagok (szén, szénhidrogének –kőolaj, földgáz) felhasználása során keletkező jellemző szaghatások csökkentésére. Mivel a szagok forrása nehezen köthető konkrét vegyületekhez, ezért az OLFAKTOMETRIÁS ANALÍZIS (MSZ EN 13725:2003) segítségével került kialakításra a közömbösítést végző aktív ágens. Az utótisztításra ajánlott rendszereink kifejezetten e problémák orvoslására kifejlesztett, szabadalmaztatott közömbösítő anyagok (Active agent). A közömbösítő anyagot a szagterhelést tartalmazó gázokhoz keverjük, mely alapján kétféle eljárást ajánlunk:
  • Polimer-mátrix tábla: a közömbösítő anyagot polimer-mátrix táblákban megkötik (halmazállapotát tekintve gél), ahonnan szublimáció útján távozik. A tábla helyezhető direkt a füstáramba, vagy külső helyről juttathatjuk a füstáramba az immár gáz halmazállapotú közömbösítő anyagot. A megkötött hatóanyag a működési körülményektől függően idővel kiürül, a tábla cseréje szükséges. E módszer előnye, hogy nem igényel működéséhez vizet, így télen/nyáron alkalmazható.
  • Folyékony koncentrátum: a közömbösítő anyagot folyékony halmazállapotú koncentrátum tartalmazza. Ez vízzel hígítva (0,1-5 %) aeroszol módszer segítségével, 70 BAR nyomással porlasztunk a szagterhelést jelentő gázokhoz. Az optimális hatás eléréséhez a keletkező ködpermet mérete jellemzően 5 mikron, mely változhat a helyi viszonyoktól függően. Szakembereink megtervezik Önnek a rendelkezésre álló adatok szerint, mi az optimális mód a szaghatás közömbösítéséhez. Ennek során figyelembe veszik, mennyi idő áll rendelkezésre a diffúzióhoz a megadott gáz-sebességek (pl. 10m/sec), térfogatáram és pl. kémény méretek mellett.
Megoldásainkat intelligens vezérléssel tervezzük/ajánljuk, mely optimalizálja a kellékanyag felhasználást. Ezen plusz költség már egy év üzemelés alatt megtérülhet. Alkalmazhatók kis üzemektől kezdve komplex ipari komplexum, pl. egy nagyvárost ellátó hőerőműnél több ezer m3/óra emisszió esetén is. A vezérlés figyelembe veszi a szag emisszióval terhelt földrajzi sajátosságokat, pillanatnyi meteorológiai adatokat, üzemelési körülményeket, melyeket felhasználva irányítja a szagtalanító rendszert.
  • Párásító rendszerünk működése
    (kattints a képre)